Czas przygotowania:
30 min.
Czas gotowania:
60 min.
Całkowity czas:
90 min.

Jest to wynalazek niemiecki. Podobno w Polsce pierwszy sękacz upieczono w okolicach Sejn dla królowej Bony. Potem przez wiele lat sękacze były ozdobą wielkanocnych stołów. Dziś niewiele osób pamięta o niemieckim rodowodzie, a ciasto, nazywane również dziadem, jest uważane za specjał suwalski.

Składniki:

  • 5 jajek
  • 100 g cukru
  • 1 torebka cukru waniliowego
  • 2 łyżeczki skórki otartej z cytryny
  • 100 g miękkiego masła i jeszcze trochę do nasmarowania formy
  • 50 g mąki
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • szczypta soli
  • tarta bułka do posypania formy

Przygotowanie:

1Oddzielić żółtka od białek. Ubijać żółtka, cukier, cukier waniliowy i skórkę cytrynową na jasną, puszystą masę tak długo, aż cukier całkowicie się rozpuści. Dodać masło i ubijać nadal, aby powstał dość gęsty krem.

2Nagrzać piekarnik do 150°C z włączonym grzaniem dolnym (bez termoobiegu). Nasmarować formę masłem i posypać wewnątrz bułką tartą. Ubić białka z solą na sztywną pianę, wyłożyć ją na ciasto i ostrożnie wymieszać dużą trzepaczką do piany.

3Na dno formy wyłożyć 2–3 łyżki ciasta i rozprowadzić je równomiernie szerokim pędzlem kuchennym lub łopatką do ciasta. Piec w piekarniku przy grzaniu dolnym przez 3–5 minut, aż ciasto lekko zbrązowieje.

4Na wierzchu pierwszej warstwy rozsmarować drugą. Znów upiec ją w piekarniku, teraz już włączając grzanie górne. Jeśli to konieczne, na dolne półki piekarnika wsunąć puste blachy do pieczenia, żeby osłabić działanie grzania dolnego.

5Upiec kolejno w ten sam sposób 10–12 warstw. Wyjąć ciasto z piekarnika, ostrożnie wyłożyć z formy i ostudzić na drucianej podstawce. Jeśli ciasto ma być podawane w postaci małych ciasteczek w polewie czekoladowej, należy je teraz pokroić najpierw na kliny (od środka ku brzegowi), a potem na około 40 jeszcze mniejszych kawałków.

6Przygotować polewę czekoladową. Należy najpierw połamać czekoladę na kawałki. Włożyć je do metalowej miski i stopić, zanurzając jej dno w większym naczyniu z gorącą wodą. Dodać, stale mieszając, 125 ml gorącej wody, cukier na polewę i rum. Nadal intensywnie mieszać, aż powstanie jednorodny krem.

7Ochłodzić polewę. Jeśli będzie zbyt twarda, dodać 1 łyżkę masła i jeszcze raz podgrzać. Dzięki temu stanie się bardziej plastyczna i płynna.

8Pokryć ciasto polewą. Jeśli zostało pokrojone na kawałki, należy je całe zanurzać, odkładać na drucianą podstawkę i chłodzić, żeby polewa się zestaliła.

Porcja dla:

1 osoby