Czas przygotowania:
75 min.
Czas gotowania:
20 min.
Całkowity czas:
95 min.

To ciasto nie ma nic wspólnego z tym, co my nazywamy szarlotką. Przepis opracowała francuska kucharka Marie Antoine Careme. Jedni twierdzą, że nazwała ją na cześć królowej Charlotty, żony Jerzego III, inni – że uhonorowała swojego pracodawcę, cara Aleksandra I. Pewnie i jedno, i drugie.

Składniki:

  • 50 g zimnego masła
  • 100 g mąki
  • 1 żółtko
  • szczypta soli
  • masło do nasmarowania blachy
  • 3 jajka
  • 75 g cukru
  • 75 g mąki
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki rumu

Przygotowanie:

1Pokroić masło na kawałki i włożyć do miski. Dodać mąkę, żółtko i sól. Zagnieść rękami na gładkie ciasto. Zależnie od potrzeby dodać nieco wody lub mąki. Zawinąć ciasto w folię i odłożyć na 30 minut do lodówki.

2Przygotować ciasto biszkoptowe. Jajka ubić mikserem z 11/2 łyżki wody. Dodać cukier i ubijać nadal ok. 5 minut, aż powstanie jasna, puszysta masa. Osobno zmieszać mąkę, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia, i dodawać po jednej łyżce do masy, ciągle mieszając.

3Nagrzać piekarnik do 220°C. Wyciąć z papieru do pieczenia 4 koła o średnicy 20 cm. Ciasto biszkoptowe podzielić na 4 równe części, na każdy papierowy krąg nanieść jedną z nich i rozprowadzić aż do brzegów. Koła ułożyć na 2 blachach do pieczenia.

4Piec placki biszkoptowe ok. 5 minut. Wyjąć z piekarnika i obciąć równo brzegi, jeśli wystają poza obwód papierowego koła. Delikatnie oderwać papier do pieczenia. Ostudzić placki na dużej drucianej podstawce, potem skropić rumem.

5Wyjąć z lodówki kruche ciasto i rozwałkować na blacie oprószonym mąką, nadając mu kształt koła o średnicy 20 cm. Natrzeć masłem blachę do pieczenia. Ułożyć ciasto na blasze, nakłuć gęsto widelcem i piec przez 10–12 minut w nagrzanym piekarniku.

6Przygotować krem do ciasta. Namoczyć żelatynę w zimnej wodzie, by zmiękła. Dokładnie umyć i wytrzeć cytrynę. Drobno otrzeć skórkę, a sok wycisnąć. Wrzucić do garnka żółtka i cukier do kremu, wanilię, sok cytrynowy i pomarańczowy, wino i skórkę cytrynową. Podgrzać, ciągle mieszając, aż masa zgęstnieje. Nie zagotować!

7Wycisnąć wodę z żelatyny i rozpuścić w gorącej masie. Zdjąć garnek z ognia i wstawić do większego naczynia z zimną wodą. Ostudzić krem, mieszając. Ubić na sztywno śmietanę. Gdy krem zacznie się ścinać, dodać śmietanę i wymieszać.

8Odcedzić i jeśli trzeba, rozdrobnić owoce z kompotu. Spód z kruchego ciasta ułożyć na talerzu lub paterze i zamknąć w obręczy tortownicy o średnicy 20 cm. Posmarować z wierzchu konfiturą morelową. Położyć na niej placek biszkoptowy i posmarować go jedną trzecią kremu. Nakryć krem drugim biszkoptem i rozsmarować na wierzchu jedną czwartą pozostałego kremu. Rozłożyć owoce na kremie.

9Położyć na owoce nieco więcej niż jedną czwartą pozostałego kremu i wyrównać powierzchnię. Na wierzch położyć trzeci placek z biszkoptu. Rozsmarować na nim resztę kremu i przykryć ostatnim plackiem biszkoptowym. Odstawić na godzinę w chłodne miejsce. Ubić na sztywno śmietanę przeznaczoną do przystrojenia. Nasmarować nią bok szarlotki. Biszkopty przeciąć na połówki i przykleić je pionowo jedną obok drugiej wokół boku. Wierzch posypać cukrem pudrem.

Porcja dla:

1 osoby